عوامل شایع درد زانو

عوامل شایع درد زانو

درد زانو یکی از شایع ترین دردهای مفصلی در بین افراد به خصوص ورزشکاران است. مفصل زانو جزو مهم ترین مفاصل بدن است که مسئولیت تحمل وزن بدن و حرکت بدن را دارد.

دلایل بسیاری وجود دارد که زانو دچار مشکل و درد شود در این مطلب با توجه به نظرات  متخصص ارتوپدی ، به مهم ترین دلایل بروز درد زانو اشاره می کنیم.

شایع ترین علل های درد زانو

روماتیسم

یکی از شایع ترین علل درد زانو رماتیسم است، البته باید بگوییم که بیماری روماتیسم می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد، که بیشترین تاثیر آن بر روی مفاصل است. از عوارض ناشی از رماتیسم زانو می توان به درد زانو و تورم زانو اشاره کرد، اگر رماتیسم زانو در زمان مناسب درمان نشود و پیشرفت کند موجب تغییر شکل مفصل زانو می شود. در برخی از موارد که رماتیسم شدت می یابد به تشخیص متخصص ارتوپد تعویض مفصل زانو انجام می گیرد.

آرتروز

آرتروز یا همان سائیدگی زانو در پی از بین رفتن غضروف های زانو بروز می دهد، شایع ترین علائم بیماری آرتروز زانو، درد زانو، تورم و محدودیت در حرکت افراد می باشد. در موارد شدیدتر ممکن است که منیسک زانو هم از بین برود. در آرتروز زانو مانند بیماری رماتیسم در صورت درمان نشدن و آسیب جدی زانو، تعویض مفصل زانو توسط متخص ارتوپدی نجام می شود.

عوامل شایع درد زانو

عوامل شایع درد زانو

عفونت

بروز عفونت در مفصل زانو و از بین رفتن مفصل زانو در پی آن، جزو بیماری های شایع مفصلی است، در این حالت بیماری با تب، زانو درد و تورم زانو بروز می دهد. با درمان نکردن عفونت و مزمن شدن آن بیمار نیاز به جراحی و مصرف مرتب داروهای آنتی بیوتیک دارد.

بورسیت

کیسه هایی در اطراف مفصل زانو وجود دارند. نام علمی این کیسه ها بورس می باشد. ممکن است این کیسه ها در اثر اصابت ضربه و یا عفونت ملتهب شوند، در این صورت فرد مبتلا به بیماری مفصلی بورسیت شده است. علائم این بیماری مانند باقی بیماری های مفصلی زانو، به صورت زانو درد و تورم بروز می دهد.زمانی که بورسیت نسبت به درمان جواب ندهد ممکن است به تشخیص متخصص ارتوپدی فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

آسیب های ورزشی

ورزشکارانی که در رشته ورزشی خود حرکات جهشی و پرشی زیادی دارند بیشتر در معرض آسیب های مفصلی زانو هستند. مانند ورزشکاران رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال. در حین ورزش ممکن است ورزشکاران به خاطر یک حرکت اشتباه بدنی، اصابت ضربه، افتادن بر روی زانو و یا برخورد با یکدیگر دچار مشکلات مفصلی شوند. همچنین ممکن است که در پی حرکات کششی تاندون زانو دچار کشیدگی و در نتیجه دچار التهاب شود. با تقویت عضلات زانو و نرمش های خاص می توان بر درد زانو غلبه کرد.

تعویض مفصل لگن

زانو درد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 12 =